Jest to taki rodzaj kontaktu psychoterapeutycznego, który ma na celu przede wszystkim budowanie, wzmacnianie i rozwijanie więzi między matką, a jej dzieckiem. Może także skupiać się na pomocy kobiecie w rozeznaniu i rozumieniu jakie emocje jej towarzyszą w związku z ciążą czy z pojawieniem się na świecie dziecka.
Jest to również czas i przestrzeń, w której kobieta może poznawać i rozumieć w jaki sposób przeżywa siebie jako matkę, jakie ma i miała wyobrażenia na temat swojego dziecka i macierzyństwa, jak wyglądała i wygląda jej relacja z własną matką, a także czy i w jaki sposób te doświadczenia i wyobrażenia przekładają się na jej teraźniejszą relację z dzieckiem.
Z takiego rodzaju wsparcia mogą także skorzystać mamy, którym w wyniku różnych okoliczności może być trudno doświadczać macierzyństwa, co często może być spowodowane:
Zdarza się, że matki (i/lub ojcowie) widzą jakieś niepokojące objawy u swojego dziecka, co może być także powodem poszukiwania pomocy u terapeuty. Wtedy pomoc najmłodszym dzieciom (do 3-go roku życia) opiera się na pracy z diadą rodzic – dziecko. W trakcie konsultacji z dzieckiem obserwuje się także funkcjonowanie dziecka i udziela informacji na temat jego rozwoju. Zazwyczaj rodzice przeżywają niepokój, kiedy ich dziecko ma:
Częstotliwość i długość trwania terapii jest ustalana indywidualnie, zazwyczaj trwa od 5 do 12 sesji. Terapia poprzedzona jest konsultacją i ustaleniem celu (celów) terapii, a także kontraktu dotyczącego współpracy.
Zdarza się, że podczas trwania wsparcia zapada decyzja o podjęciu długoterminowej indywidulanej psychoterapii samego rodzica (psychoterapia dorosłych).